Pyt: My kobiety, powinnyśmy wykonywać wymazy cytologiczne. Jak często? Odp: Przy braku zmian we wcześniejszych wymazach cytologicznych wykonujemy je w cyklu trzyletnim. P: Czy pobranie wymazu jest bolesne? O: Absolutnie nie. Trwa jedynie chwilę, potrzebną na uwidocznienie szyjki macicy i pobranie z niej odpowiednej ilości materiału, który następnie przenosimy do specjalnego pojemnika transportowego. Ta chwila może uratować życie. P: Czy ta cytologia różni się czymś od tej, którą mieliśmy wykonywaną np. w Polsce? O: Tak. To cytologia na podłożu płynnym (LBC), pozwala nawet dwukrotnie podnieść wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy, zwłaszcza typu dysplazji wysokiego stopnia. Pozwala także na wykonanie z tej samej próbki badan molekularno-genetycznych np. w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), które w pewnych przypadkach zostaną wykonane. P: Jaki jest czas oczekiwania na wynik? O: W tym momencie około 4 miesiące lecz czas ten zawsze się zmienia. P: Czy jesteśmy zawiadamiane o wyniku? O: Oczywiście. Po interpretacji wyniku przez doktora wysyłamy informacje w formie SMS'a. P: Czy za badanie musze płacić? O: Absolutnie nie. Wszystkie działania profilaktyczne łącznie z diagnostyką są bezpłatne zgodnie z obowiązującymi w HSE rekomendacjami w wieku 25-59 lat. P: A co z kobietami starszymi i młodszymi? O: Oczywiście także badanie jest możliwe i bezpłatne w uzasadnionych przypadkach, w pozostałych jest bezpłatne gdy nasze pacjentki wykonują konsultację wraz z USG.
USG w ciąży
Pyt: Jak często wykonywać USG w ciąży? Odp: Jeśli mówimy o ciąży fizjologicznej wydaje się, że badanie ultrasonograficzne winno być wykonane cztery razy:
Pierwsze badanie we wczesnej ciąży (Viability Scan) wykonuje się między 6tym a 10tym tygodniem ciąży i służy określeniu liczby zarodków, umiejscowienia pęcherzyka ciążowego, precyzyjnego określenia wieku ciążowego. Jest szczególnie przydatne w przypadku kobiet z krwawieniem , objawami bólowymi w miednicy, czy w przypadkach poronień i ciąży pozamacicznej w wywiadzie. Badanie to wykonuje się sondą dopochwową.
Drugie badanie (Nuchal Scan) jest wykonywane między 11 a 13 tygodniem plus 6 dni trwania ciąży. Badanie to także służy określeniu wieku ciążowego oraz rozpoznaniu ciąży mnogiej. Badanie to umożliwia także uwidocznienie wielu wad płodowych. Przede wszystkim służy określeniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych (np. Zespołu Downa, Pateau, Edwardsa), Ryzyko to obliczane jest na podstawie oceny wielu parametrów ,w tym przezierności karkowej (NT). Badanie to wykonywane jest zwykle sondą brzuszną przy pełnym pęcherzu), lecz w niektórych przypadkach nieodzowne jest użycie sondy dopochwowej.
Trzecie badanie “połówkowe” (Anomaly Scan) wykonuje się między 20 a 24 tygodniem ciąży. Podczas tego badania ogląda się każdą część ciała płodu, określa położenie łożyska, ilość płynu owodniowego oraz wykonuje się tzw. “biometrię płodu” . Podczas tego badania szczególna uwagę zwraca się na ocenę niektórych narządów jak np. mózg, serce , kręgosłup, nerki. Badanie to przeprowadzane jest za pomocą sondy brzusznej przy pełnym pęcherzu.
Czwarte badanie jest wykonywane w 32-34 tygodniu ciąży (Wellbeing Scan). Podczas tego badania wykonuje się “biometrię płodu”, ocenia ilość płynu owodniowego, ruchy płodu, jego wagę, łożysko itd. Badanie to wykonuje się sondą brzuszną przy pełnym pęcherzu i jest zalecane wszystkim ciężarnym.
Poza powyższymi badaniami oczywiście może zaistnieć potrzeba wykonania kolejnych badań wynikająca z zaobserwowanych nieprawidłowości czy innych wskazań. Może być także potrzeba wykonania badania sondą dopochwową w zaawansowanej ciąży w celu sprawdzenia długości szyjki macicy lub dodatkowa ocena np. monitoring wzrostu masy płodu.